nawozy

Nawóz jest ostrożnym wydatkiem w całkowitych kosztach produkcji ponoszonych w sadownictwie. Niemniej jednak niesprawne techniki wykorzystywania nawozów obniżą skuteczność ich wykorzystania przez drzewka. Stosowanie pokaźniejszych dawek w celu wyrównania strat nie jest rozwiązaniem, albowiem nieefektywne zastosowanie nawozów może także zakwaszać glebę, a w dłuższym okresie truć wodę drenażową.

nawożenie magnezem   

Nawozy w sadownictwie – efektywność użycia

Długoterminową ripostą na odpowiednie wykorzystanie nawozów w sadach jest poprawne przemyślenie strategii ich stosowania, żeby upewnić się, że jest ona tak efektywna, jak to tylko dopuszczalne – bezsprzecznie biorąc pod uwagę warunki i możliwości. W większości sadów nawóz podawany jest bezpośrednio do gleby, rozrzucony niedaleko linii drzew czy też wprowadzany w ramach nawadniania.

Przeważnie sadownicy wybierają nawóz na podstawie rozwiązań uzyskanych z poprzednich lat. Bierze się też pod uwagę sprawę kosztów oraz rozpuszczalności w wodzie, jeśli wybrane nawozy w sadownictwie są poświęcone do fertygacji. Mimo to innym aspektem w szeregu przypadków pomijanym jest zdolność rozmaitych nawozów i czynników kalorycznych do przemieszczania się w glebie. Ta ich reprezentatywna mobilność ma prawo mieć gigantyczny wpływ na straty w kontekście wymywania, które mogą wynikać z nieodpowiednich technik stosowania nawozów oraz zarządzania nawadnianiem.

Sadownicy muszą w następstwie tego być świadomi rozpuszczalności nawozów w wodzie pamiętając jednakże, iż zdolność nawozu do rozpuszczenia w wodzie nie zawsze jest jedynym dobrym wskaźnikiem dyspozycji przemieszczania się nawozu lub też jego składników w glebie.